A logopédia a beszéd-, hang-, nyelv-, és kommunikációs zavarokkal foglalkozik. A logopédiai nevelés, gondozás célja, hogy biztosítsa a beszédhibás gyerekek fejlődését. A Kiskavicsok Magánóvoda és Fejlesztőházban a logopédiai fejlesztéseket Csilla néni végzi nagyon nagy szaktudással és odafigyeléssel. A gyerekek olykor már türelmetlenül várják, mikor mehetnek a logopédiai szobájába, mert játékosság, megértés jellemző foglalkozásaira.
Az egyik fejlesztendő terület a gyerekeknél a gyermekkori dadogás. Sajnos, ez egy súlyos kihatású beszédzavar, mely a későbbi életkorban is hatással van az életpályája alakulására.
A dadogás a folyamatos beszéd zavara. Nemcsak beszédprobléma, hátterében egy összetett tünetegyüttes található, amelynek csak a vezető tünete a beszéd görcsös szaggatottsága. A dadogás kezdete általában köthető olyan eseményhez, amely a gyermek számára kellemetlen élményt jelentett. Megijedt egy kutyától, tartósan elszakadt az édesanyjától, szüleitől, testvére született. Ezek a hatások csak akkor vezetnek dadogáshoz, ha a háttérben megvannak a dadogásra hajlamosító tényezők is. Dadogásra hajlamosító tényező a veleszületett beszédgyengeség, a beszédfejlődési rendellenesség és az átállított balkezesség is. Bármi is a kiváltó ok, a dadogás komplex beszédzavar, aminek megoldása nem korlátozódhat az óvodai logopédiai foglalkozásokra. Magánóvodánk logopédusa rendszeresen és folyamatosan jelen van az óvodánk életében, így a foglalkozások is szervesen hozzátartoznak óvodásaink mindennapjaihoz. Amikor bármilyen jelét tapasztaljuk valamilyen beszédhibának, például a dadogás megjelenésének, rögtön jelzi a szakember a szülő számára az otthoni teendőket, illetve elkezdjük a gyermek egyéni fejlesztésének megszervezését.
Logopédiai foglalkozások óvodánkban: az első, ami egy dadogó beszédében feltűnhet, hogy nem tudja elkezdeni mondanivalóját, vagy ismételgeti a kezdő hangokat, beszéde széttöredezett. A dadogás legszembetűnőbb tünete a görcsös megakadás. Fontos tünet a helytelen beszédlégzés. A dadogók belélegzésére jellemző a felületes mellkasi légzés, a gyakran kapkodva beszívott levegőt rosszul osztják be. További feltűnő tünet, hogy a beszéd ritmusa felbomlik, a beszédtempó felgyorsul. A megakadások között a beszédtempó felpörög. Ezek a tünetek legtöbbször már óvodás korban (a folyamatos beszéd kialakulásának ideje körül) megjelenhetnek. Előfordul, hogy valamilyen hirtelen jelentkező testi-lelki hatás következtében alakul ki, különösen fiúk körében. A kisgyermekekre jellemző, hogy többet és gyorsabban szeretnének mondani, mint ahogy ezt szókincsük és éretlen beszédmozgásuk megengedné, ezért gyakran ismétlik a szavakat, szótagokat. Ezt még nem is dadogásnak, hanem „nem folyamatos beszéd”-nek hívják, s ebben az esetben a szülővel kell a logopédusnak beszélnie és őt türelemre inteni, s így megakadások megszűnhetnek. Fontos tudni, a dadogás nem rossz szokás, hanem agyi eredetű, pszichogén beszédzavar, s elsősorban az érzékenyebb idegrendszerű gyermekek beszédhibája. Logopédiai foglalkozások óvodánkban: sok esetben egy jelentéktelen esemény a legnagyobb izgalmat váltja ki a dadogó lelkében, mely eredménye a beszéd összerendezettségének zavarában, dadogásban jelentkezik. Ha a dadogás rögzül, a gyermek kedélyében, jellemében, figyelmében is zavarok keletkeznek, ami idővel fokozódhat, így hatalmas a szülők mellett a fejlesztőpedagógusok, logopédusok felelőssége a család tájékoztatásában, a gyermek előrehaladásának biztosításában. Bármilyen fejlesztésnél kiemelkedő szerepe van a családnak. Csilla néni minden héten otthoni gyakorlatokkal segíti az órákon átvett feladatok bevésését, rögzítését. Tapasztalataink szerint nem elég, hogy a logopédián és az óvodában gyakorolják a megfelelő beszédgyakorlatokat, otthon is elengedhetetlen a gyermek beszédfejlesztésének segítése gyakorlással.
Óvodánk pedagógusai, gondozói számos kisgyerek esetében értek el hatalmas előrelépést a beszédhibák javításában. Ehhez felkészült és türelmes logopédust, meleg, bátorító és elfogadó érzelmi légkört, folyamatos odafigyelést és rengeteg játékot biztosítunk az óvodásaink számára.
zeneoktatás óvódásoknak | úszásoktatás óvódásoknak | német nyelvoktatás óvodásoknak | korcsolya oktatás óvódásoknak | angol nyelvoktatás óvodásoknak | néptáncoktatás óvódásoknak | fejlesztő foglalkozások
Kategória: Foglalkozások