Egy óvodás számára az egyik legörömtelibb közös élmény az együtténeklés, a daltanulás. Kipirult arcocskák, felszabadult tapsikolás, vidámkodó jókedv kíséri a zenei foglalkozásokat. Hogy megértsük, miért olyan kiemelkedően fontos fejlesztési terület a zenei fejlesztés az óvodában, érdemes megismerni a gyermek zenei fejlődését születésétől. Hogyan jut el egy csecsemő addig, hogy dalokat tanuljon, énekeljen s zenéljen? A gyermek zenei fejlődése szoros összefüggésben van az általános testi és szellemi fejlődésével. Érzékelése mindjárt a születés után fejlődésnek indul. Már a csecsemőkorban működésbe lép valamennyi érzékszerv. Születése után legelőször az egyensúlyérzék jelentkezik, majd néhány nap múlva a hallás is, legutoljára pedig a mozgási érzékelés.
Óvodai zenei nevelés és zenei fejlődés: születéstől az óvodáig: A kisgyermek születésétől fogva élénken reagál a helyváltoztatásra és ringatásra. A ritmikus zörejeket, hangokat már féléves kora előtt szívesen hallgatja. A második félévben már ritmikus testmozgással kíséri a mondókát, éneket, zenét. Hintázó, önmagát ringató és táncos ritmikus mozgások minden egészséges gyermeknél megfigyelhetők. Ülő helyzetben törzsével előre bólogat, állva korlátba kapaszkodik és karjának hajlításával, nyújtásával előre-hátra ringatózik. Állva apró térdrugózásokat végez, kis terpeszben testsúlyát egyik lábáról a másikra áthelyezve táncol. Ezeket a mozgásokat zene nélkül is ismételgeti. A gyermek hangadása és mozgása egész pici kortól szorosan együtt jár: a gőgicséléshez mozgás, a mozgáshoz gőgicsélés, kiáltozás és az énekléshez hasonló hangok társulnak. Az első beszédkísérletei is közelebb állnak a zenéhez, mint a beszédhez. A megismert állatoknak, tárgyaknak, jelenségeknek nevét hangjuk utánzásával képezi. Énekelni a második életéve végére kezd. Ez az énekhang azonban még nagyon közel áll a beszédhez. A gyermek fő tevékenysége a játék. Ebben éli ki mozgásigényét, ezen keresztül szerzi ismereteit, ezzel fejezi ki érzelmeit és gyűjti élményeit. A zene ritmusa szabályos mozgásra készteti. A mozgás hároméves gyermeknél még nem elég határozott, rendezett. Tempója lassú, ingadozó. Mindennek oka a testi és idegrendszeri fejletlenség, a figyelem ingadozása, az önuralom hiánya. A három óvodai év alatt a bizonytalan mozgás határozottá, szabályossá rendeződik, tempója felgyorsul. A gyermeknek erősen fejlett az utánzó ösztöne. Ezt kihasználva a tanulása is erre épül. Mivel a gyermek érzelmi lény, a világot is az érzelmein keresztül közelíti meg, ezért a gyermeket megközelíteni is az érzelmein keresztül lehet. Ebben nyújt segítséget az óvónőnek a zene, amely érzéseket, hangulatokat közvetít. Az óvodába kerülő gyermek még egyedül játszik, de hamarosan érdeklődni kezd társai iránt, önuralma lassan fejlődésnek indul, így alkalmassá válik a közös játékra és közös zenélésre.
Óvodai zenei nevelés: A kisgyermek zenehallgatása néma együtt énekléssel jár, és az átélés legtöbbször ritmikus mozgásban nyilvánul meg: bólogatás, ütögetés lábbal vagy kézzel, álló helyzetben ringó táncmozdulatok. A kisebb gyermek ösztönösen együtt énekli az ismert dallamokat az előadóval, a nagyobbak már rendelkeznek annyi önuralommal, hogy képesek végighallgatni az ismerős dalokat beleéneklés nélkül. Az alkotótevékenység a kisgyermeknél még gátlástalanul jelentkezik. Bármilyen ritmusba szedett vagy szedhető mondatot szívesen énekel egy ismert dal mintájára. A gyermek hároméves korában egy sor, különböző mértékben kifejlődött képességgel lép az óvodába. Ezeknek szintjét a gyermek testi és szellemi fejlettsége és az addig szerzett élmények határozzák meg.
A gyermekek általában három évet töltenek az óvodában, ezt a három évet a nevelés és oktatás egységes folyamatának kell tekintenünk. A korszerű óvodai oktatás arra törekszik, hogy a gyermek ismereteit ne csak verbálisan, elvontan, hanem cselekvő és gondolkodó tevékenység útján szerezze. Az óvodai zenei nevelésben ez az éneklésen és közvetlen élményen alapuló ismeretszerzést jelenti nálunk, a Kiskavicsok Magánóvodában.
zeneoktatás óvódásoknak | úszásoktatás óvódásoknak | német nyelvoktatás óvodásoknak | korcsolya oktatás óvódásoknak | angol nyelvoktatás óvodásoknak | néptáncoktatás óvódásoknak | fejlesztő foglalkozások
Kategória: Foglalkozások