Sokszor halljuk azt szülőktől, hogy nagyon féltik gyermekeiket egy óvodán kívüli programtól. Mi csak megnyugtatni tudjuk őket:
- biztonságos, modern buszokat bérelünk
- sok felnőtt vigyáz rájuk így nem kell attól tartaniuk, hogy a gyerekek haja nem lesz alaposan megszárítva, vagy éppen nem megfelelő ruházatban öltöznek.
Úszásoktatás óvódásoknak: meghatározóak a gyermekek első tapasztalatai a vízben, és ezek kihatnak az egész életében tartó vízzel kapcsolatos magatartására. Ha valaki a kezdetektől nagy búvár és alig lehet kiszedni a vízből, akkor biztosan ügyesen fog a későbbiekben is mozogni a vízben. Ám ha valaki félénkebb és nem vesszük észre, hogy több időre van szüksége, hogy vízhez szokjon, akkor biztosra vehetjük azt is, hogy csak akkor megy a medence közelébe, ha nagyon muszáj. Az úszásnemek elsajátítását követően az úszóedzések természetesen akkor hozzák meg a kellő hatást, ha nagyobb létszámú csoportokban egymást ösztönzik a gyermekek, de mindenképpen fontos az úszóedzésekig vezetőút. Az úszás általános, kiváló hatásaival szerintem mindenki tisztában van, aki maga is tud úszni, ezért csak pár olyan tipikusan gyermekekre jelentő veszélyt sorolnék fel, melyeket az úszással meg tudunk előzni, vagy a kialakult állapoton javítani tudunk:
- Iskolakezdéssel járó gerincre nehezedő nehéz iskolatáska, a gyerek még fejlődésben lévő csontozatára olyan hatást gyakorol, melynek következtében tartási rendellenességek, gerincferdülés alakulhat ki. Helyes testtartáshoz – kell az erős vázizomzat, és erre talán a legjobb sport az úszás!
- Tölcsér mellkas, (mely kisfiúknál gyakoribb, mint a lányoknál enyhe esetben csak szépséghibának számít, súlyos esetben légzési nehézséget is okozhat) leginkább az úszással javítható gyakran el is eltüntethető.
- Asztmás betegek száma is évről-évre növekszik. A tüdő kondicionálása számukra elengedhetetlen, ezért is az úszást javasolja minden szakorvos, mint ahogy a legtöbb légúti megbetegedésnél is.
- Sok veleszületett vagy szerzett mozgásszervi betegségek kezelésénél az úszásnak jelen kell lennie.
Úszásoktatás óvódásoknak menete: vízhez szoktatás
Legfőbb célja: a legalapvetőbb vízbiztonságot elnyerjék, természetesen úgy, hogy a félelemérzés leküzdik.
Az úszás szoktatás részei:
- megismerkedés a vízben levés érzésével, lebegéssel, ebben a részben megpróbáljuk az arcot fokozatosan elmeríteni a medencébe (először áll, majd orr, szem, végül már homlokrész is),
- buborékfújás az orron és szájon keresztül (itt a gyerek rájön, hogy a vizet nem szívni, hanem fújni kell),
- első mozgások- láblógatás és a gyors lábtempó (ollózó mozdulat) gyakorlása a medence partjáról, belekapaszkodnak a medence szélébe, a törzs és a lábak hátranyújtása, az arc belemerítése és a levegő kifújása a vízben.
A sütik használatát az "Elfogadás" gombra kattintva lehet jóváhagyni.
Úszásoktatás óvódásoknak, úszástechnika oktatása:
A legalapvetőbb mozgás a vízben a hason siklás, amit előkészíteni az úszólap (deszka) segítségével lehet. A deszkát először:
- tetején kell fogni az úszólapot, lábak kinyújtva végzik az ollózó mozgást,
- később a végét fogva az arc is belemerülhet a vízbe, ekkor történik a levegővétel-levegőkifújás és a lábtempó összehangolása. Ezzel egyidőben gyakorolható a hason siklás, kezdetben legegyszerűbb, ha a kezek a comb mellett vannak, az elején a fej fenntartása okozhat nehézséget, aminek következményében merül el a has és a láb.
- Ezek után a deszkával történő kivárásos kéztempó következhet, majd a levegő oldalra történő vételének berögzítése, illetve a hátúszás a fej fölé emelt kezekkel, végül lassú kartempóval.
- A deszka fokozatos elhagyásával, a karokkal történő egyensúlyozás megtanulása nagyon fontos lépés, a kartempó és a lábak megállás nélküli összehangolása a szabályos – 3 kéztempó után történő – levegővétellel hosszú(sokat gyakorolt) munka eredménye.
A mell lábtempó gyakorlása is az úszólappal történik, szabályos kartempójának elsajátítása az úszásnemek között technikailag a legnehezebb. A pillangó alapmozdulatai a legkevesebb technikai tudást igénylik, fizikailag viszont sokkal megterhelőbbek, csak gyakorlottabb úszóknak ajánlatos elsajátítani ezt az úszásnemet, gerincproblémákkal küszködőknek pedig nagyon nem ajánlott.
Mély vízhez szoktatás:
Az úszástechnika oktatásával párhuzamosan történik, a vízbiztonság elnyerésével és legalább az úszólap biztos használatával a mélyebb víz nem okozhat problémát. A gyerekek vízbeugrálással fokozható a mélyvíz iránti kedve
Úszásnemek szabályos elsajátítása pl. hátúszás:
Lábtempónál a lábak zárt helyzetben legyenek, a térd maradjon a víz vonala alatt, és – hogy a lábunk ne merüljön mélyre – inkább bokával „rúgjunk ki” a víz felszínére. Ha már az úszólappal biztonságosan boldogulunk, kipróbálhatjuk kizárólag lábtempóval. Kezünk ilyenkor legyen mindig a törzs mellett. A kartempót fokozatosan kell begyakoroljuk. Először az egyik kézzel végezzük a comb mellől indítva, szorosan a fül mellett vizet fogva, a víz alatt hajlított karral húzva, egészen a combig. Utána ismételjük meg ezt a másik kézzel is. Ezután megpróbálkozhatunk mindkét karral egyszerre tempózva, csak ellenkező ütemben. Akinek ez fárasztó, kipróbálhatja a páros karú hátúszást is. Nyújtott karral lendítsünk a fej fölé, és a fejhez közel fogjunk vizet.
Helyszín: a XV. kerületi Csokonai Kulturális és Sportközpont Tanuszodája.